DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 444.559 -0.822
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Ulualan projesi ekstradan aylık 100 milyon liralık katkı sağlayacak

Son Güncelleme :

12 Temmuz 2020 - 10:02

Ulualan projesi ekstradan aylık 100 milyon liralık katkı sağlayacak

Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ulualan projesiyle Manavgat’ta 12 ay turizmin yolunun açılacağını ve açık olacak 60’a yakın otelle birlikte doğrudan ve dolaylı olarak 25 bin kişiye iş imkanı ve ilçe ekonomisine kış aylarında ekstradan aylık 100 milyon liralık katkısının olacağını söyledi.

Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu, düzenlediği basın toplantısıyla gündemdeki konuları değerlendirdi. Geçen Pazar günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Ulualan Golf Otelleri Sivil Toplum Kuruluşları Toplantısı düzenlendiğini hatırlatan Başkan Halimoğlu, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın hazırladığı projeyle, ilçemizde en büyük sorunlardan olan turizm çalışanlarının kış aylarını işsiz geçirmesinin önüne geçilmesi planlanıyor. Yapılacak olan yatırımlarla 3 bin 600 doğrudan 10 bin de dolaylı ayrıca ekstradan açık olacak 60’a yakın oteli de düşünürsek yaklaşık 30 bin kişi 12 ay iş imkanına sahip olacak. Bu aynı zamanda Manavgat ilçe ekonomisine her ay ekstradan 100 milyon lira gibi ilave gelir demektir. Böylece kış aylarında esnaflarımızın da rahat nefes alması sağlanacak” dedi. Projede 3’ü konaklamalı 4 gol sahasının bulunduğunu anlatan Başkan Halimoğlu, “Golf otellerin böyle planlanmasının sebebi, bölgenin bütün dünyada tanınan bir ‘golf destinasyonu’ olması içindir. Bir golf destinasyonunda en az 4 adet golf sahası olmak zorunda ve her bir sahanın en az 50 hektar büyüklüğünde olması gerekir” diye konuştu

5 YILDIZLI HALK PLAJI

Bakanlık tarafından, sahil bandının doğu kısmında Kızılağaç tarafından kalan bölümünde kıyı uzunluğu 700 metre olan 230 dönümlük bir alanda ‘5 yıldızlı ücretsiz halk plajı’ yapılacağını anlatan Başkan Halimoğlu, “5 yıldızlı halk plajı konsepti, 2 yıl önce bakanlığımız tarafından Çeşme ve Bodrum’da yapılarak hizmete açıldı. Aynı halk plajlarının yapımı Belek ve Kadriye’de devam ediyor ve ay sonunda hizmete alınması planlanıyor. 1600 kişilik yapılacak olan 5 yıldızlı halk plajında özel aile locaları, kafe ve restaurant, mesire alanı, çok amaçlı spor alanları, deniz kaplumbağaları için alanlar olacak. Halk plajları engelli dostu olarak yapılacak. Ayrıca esnaf odalarıyla müşterek olarak planlanmak şartıyla yöresel ürünlerin satışının yapılacağı alanlar oluşturulacak” dedi.

TARIM ARAZİLERİNE DOKUNULMADI

Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 yılında hazırlanan projede, tarımsal üretimin önemi göz önünde bulundurularak tarımsal arazilere kesinlikle dokunulmadığını belirtti. Proje kapsamında Ulualan ovasında binlerce ağaç dikileceğini söyleyen Başkan Halimoğlu, betonlaşma oranının sadece yüzde 1 – 1.5 arasında değişeceğini söyledi.

BELEDİYE YER GÖSTERDİĞİNDE BAKANLIK YAPACAK

Bölgede yat limanı ve marina konusunun istendiğini anlatan Başkan Halimoğlu, “Bizim bölgemiz açık deniz. Yat limanı veya marina konusunda yoğun bir istek var. Bakanımız toplantıda ‘marinanın yapılmayacağını’ söylemedi. Ancak bölgemizin açık deniz olmasından dolayı gelir getirmeyeceğini anlattı. Kaynakların doğru kullanımı için bölgemize marina değil, tur teknelerinin bağlanacağı bir marina yapılması gerektiğini ifade etti. Marina ve yat çekek yeri için belediyenin yer göstermesi durumunda bunu bakanlık yapacak” dedi.

SAHİL HERKESİN ERİŞİMİNE AÇIK

Sahile erişimin ara yollarla sağlanacağını belirten Başkan Halimoğlu, “Ulualan bölgesinde tüm vatandaşların sahile erişmesini sağlayacak kıyıya boyunca süregelen 10 metre genişliğinde yaya yolu ve tüm sahil boyunca 50 + 50 metre genişliğinde bütün vatandaşların kullanabileceği alan olacak. Ayrıca sahil kenarına doğrudan erişimi sağlayacak kuzey güney istikametinde yollar yapılacak” dedi.

ELDE EDİLECEK GELİR MANAVGATA HARCANACAK

Projeyle elde edilecek gelirin Manavgat’a harcanacağını ifade eden Başkan Halimoğlu, “Manavgat arıtmaları, kanalizasyon ve altyapısı güçlendirilerek, denizde ileriki yıllarda oluşabilecek sorunları bertaraf edilecek. Ayrıca elde edilecek gelirle belediyenin yer göstermesi halinde, Manavgat Yat Çekek Bölgesi ve tur teknelerinin de bağlanacağı barınak yapılacak” diye konuştu.

BELEDİYENİN PLANINDA YÜZLERCE AĞAÇ KESİLECEKTİ

Manavgat Belediyesi tarafından 2016 yılında Başkan Yardımcısı Oytun Eylem Doğmuş imzasıyla bakanlığa iletilen taslak planda da 1915 dönüm ve 3 parsel olarak golf alanlarının olduğunu belirten Yusuf Halimoğlu, “Manavgat Belediyesi’nin planında şu anda ormana ait uçak pistinin olduğu bölgenin hemen yanında bulunan en yoğun ormanlık alanın turistik tesis alanı (TTA) olarak ayrılmış. Bu çok acı bir durum” dedi. Geçtiğimiz 2018 yılında Manavgat Titreyengöl bölgesinde bir işletmenin yapımız sırasında ağaçların kesilmesiyle algı operasyonu yapılmaya çalışıldığını anlatan Başkan Halimoğlu, “Belediye Başkanı Şükrü Sözen toplantıda yaptığı sunumda Titreyengöl bölgesinin planlamasının bakanlıkla belediyenin birlikte hazırladığını söyledi. Bu da, 2018’de Titreyengöl mevkiinde ağaçların kesilmesiyle ilgili siyasi şov yaptıklarını gösteriyor” diye konuştu.

MANAVGAT BELEDİYESİ YENİDEN CİBİNDİRİK DAĞITSIN

Haziran ayı başından bu yana sahada olduğunu, vatandaşları ve esnafları ziyaret ettiğini anlatan Başkan Halimoğlu, “Vatandaşlarımızın en büyük şikayeti sivrisinek. Manavgat’ın bütün mahallelerinde yaşayan vatandaşlarımız sivrisinekten muzdarip. Sivrisinekten dolayı vatandaşlarımız evlerinde balkonlara çıkamıyor, evlerinde pencereleri açamıyor. Bütün dünyada bu sene koronavirüs salgını yaşandı. Vatandaşlarımız neredeyse salgın sebebiyle zaten aylarca evde kaldı. Şimdi vatandaşlarımız rahat edecekleri dönemde sivrisinekle uğraşıyor. Bu salgın döneminde sokaklar sakinken Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçemizde ilaçlama çalışması yapılmadığı için vatandaşlarımız bu eziyeti çekiyor. Manavgat Belediyesi, 2014 yılında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Menderes Türel’i, ‘ilaçlama yapmadı’ diye eleştiren ve Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlara cibindirik dağıtmıştı. Şu anda vatandaşlarımız yeniden bir cibindirik kampanyası bekliyor. Yine dağıtırsa bu sefer bende (cibindirik almak için) sıraya gireceğim” dedi.

TOPLANTI İLK BAŞINDAN BERİ BASINA KAPALI PLANLANDI

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Başkan Halimoğlu, geçen Pazar yapılan toplantıyı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediğini, toplantının ilk başından beri basına kapalı olarak planlandığını anlatarak, “Bir salgın süreci yaşıyoruz. Kapalı mekanda yapılan bir toplantı ve Manavgat’ta ki bütün siyasi parti, oda ve dernek temsilcileri çağrıldı. Ben bile orada Ak Parti’nin ilçe başkanı olarak davetliydim. Sosyal medyada ‘Kapalı kapılar ardında neden görüşüyorlar, oraları birilerine mi peşkeş çekecekler’ şeklinde çok yakışıksız ifadeler kullanıldı. Bu kadar geniş katılımlı bir toplantıda böyle bir şey olabilir mi? Ardından bakanlığımız toplantının tamamını internet üzerinden yayınladı zaten” dedi.

18 UYGULAMASI BİTİRLSİN HASTANE İHALEYE ÇIKACAK

Bir soru üzerine Başkan Halimoğlu, Manavgat’ta yeni yapılacak olan 400 yataklı hastane inşaatıyla ilgili Manavgat Belediyesi’nin halk arasında 18 uygulaması olarak bilinen imar uygulamasını tamamlanmasını belediklerini ifade ederek, “Manavgat Belediyesi o bölgede imar uygulamasını tamamlanmasının ardından Manavgat Devlet Hastanesi inşaatı için Sağlık Bakanlığı ihaleye çıkacak ve Hastane inşaatı en kısa sürede tamamlanacak” dedi.

İLGİLİ HABER
Bakanların katıldığı ‘Ulualan’ toplantısı
Çavuşoğlu: ‘Şehrimiz, turizmimiz, sektörümüz siyaset üstüdür’
Ersoy; “Belediyenin planında da golf sahaları yer alıyor”
Sözen, “Aktivite alanları golf alanı diye sunuldu”