DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 448.678 -0.358
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Psikiyatrist Savaş Öztürk’ten ailelere ‘kıskançlık’ uyarısı

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Sinan Yüksel’in (18) 8 yaşındaki kardeşini kıskançlık yüzünden yaklaşık 20 bıçak darbesiyle öldürdü. Psikiyatrist uzman Doktor Savaş Öztürk aileleri uyararak, “Kıskançlık olabilir ama dozu çok önemli, yani çocuk kardeşini kıskanabilir. Bunu söyleyebilir. Anne baba sevgisini eşit verdiğini ifade etmeli. Kardeşler hakkında şaka yapmamalı, birini ön plana çıkarmamalı” dedi.

Manavgat’ta geçen Salı günü 8 yaşındaki Seyit Taha Yüksel, ağabeyi Sinan Yüksel (18) tarafından Türkbeleni’nde ormanlık alanda yaklaşık 20 bıçak darbesiyle öldürüldü. Polise kendisi teslim olan Sinan Yüksel çıkarıldığı sulh ceza hakimliği tarafından ‘yakın akrabayı kasten öldürmek’ suçundan tutuklandı. Sinan Yüksel, verdiği ifadede ‘babasının kardeşini daha çok sevmesi’ ve ‘kıskançlık’ sebebiyle cinayeti işlediğini söyledi.

Psikiyatrist uzman doktor Savaş Öztürk, ailelere uyarılarda bulunarak çocuklarla iletişim kurarken davranışların çok önemli olduğunu belirtti. Çocukların özgüvenli bir şekilde yetişmelerinin gerektiğini belirten psikiyatrist uzman doktor Savaş Öztürk, “Çocuklarımızla kaliteli vakit geçirmemiz gerekiyor. Göz teması kurarak duygularını ifade etmelerine, günlük yaşadığı sorunları anlatmasına izin vermeliyiz. Bunları anlattığı zaman çocuk yanlış bir durumda olabilir, hoşunuza gitmeyen bir durumda olur, hemen cezalandırmak yerine korkmaması lazım” dedi.

GÜVEN DUYGUSU

Çocukların ailelerinin desteğini hissetmeleri gerektiğini anlatan Öztürk, “Her türlü yaptığı olayda yanında olacağımızı bilmeleri gerekiyor. O zaman çocuklar kendi duygu ve düşüncelerini ve yaptığı olayları saklamaya ihtiyaç duymazlar. Korktukları için ailelerine bilgi vermeyebilirler. O nedenle kaliteli vakit geçirme ve güven ilişkisi ki, güven ilişkisi çok önemli, çocuğun anne, baba ve eve bağlanması için güven ve duygularının doyurulması gerekir. Onlar doyurulduktan sonra onu hissettikten sonra çocuk, anne babaya daha açık, daha samimi ve daha içten olurlar. Korkuları olmadan kendilerini ifade etme fırsatı verebiliriz. Böyle bir durum olduğunda da çocuğun yaşayacağı herhangi bir durumda, ilk başvuracağı kişinin ailesi, annesi babası ve kardeşleri olduğunu bilerek, çocuklarımızla daha güçlü bir iletişim kurabiliriz” diye konuştu.

BİLİNÇLİ ÇOCUK HER YERDE SORUN ÇÖZER

Ev dışında meydana gelebilecek tehlikeler konusunda çocukların bilgilendirilmesi gerektiğini vurgulayan uzman doktor Savaş Öztürk, “Öncelikle çocuklarımızı bilgilendirmeli ve bilinçlendirmeliyiz. Bilinçli çocuk olursa her yerde sorun çözer. Çocuklara nasihat etmek, akıl vermek değil de onlarla bir şeyler paylaşarak, vakit geçirerek, çocuklarımızı iyi hissettirerek o özgüveni koşuşsuz sevgi ortamında büyüterek, çocuklarımızda bizim sevgimizi kazanmak için çaba harcamak yerine daha doğal bir şekilde yakın ilişki kurabiliriz” dedi. Çocukların rahat bir şekilde kendilerini ifade ettiği zaman arkadaş guruplarından bahsedebileceğini, arkadaşlarını gizlemeyeceğini söyleyen uzman doktor Savaş Öztürk, yeni tanıştığı insanlar ve olaylar hakkında da aileler tecrübeleriyle çocuklarına yardımcı olabileceğini destek olacağını gösterebileceklerini belirtti.

KISKANÇLIK 2 YAŞINDA BAŞLAR

İnsanların 2 yaşından itibaren kıskançlık duygusuna sahip olmaya başladığını anlatan psikiyatrist uzman doktor Savaş Öztürk, insanların bu duyguyu düzenlemesi ve davranışları sırasında bunu kontrol ederek ifade etmesi gerektiğini kaydetti. Kıskançlık duygusunun düzenlenmesi için öncelikle çocukla aile yada kardeşler arasında karşılıklı konuşmanın olması gerektiğini vurgulayan Öztürk, “Kıskançlık olabilir ama dozu çok önemli, yani çocuk kardeşini kıskanabilir. Bunu söyleyebilir. Bu duygularımızı düzenleyebilmemiz için öncelikle konuşabilmemiz lazım, ifade edebilmemiz lazım. Bu şekilde anne baba da sevgisini eşit verdiğini ifade etmeli. Kardeşler hakkında şaka yapmamalı, birini ön plana çıkarmamalı. Bu çok önemli. ‘Yine kıskanıyor,’ huzursuzluk başladı’ dememeli, eşit davranmalı. Kardeşler arasında olanların çözümünde ikisinin çözmesine fırsat vermemiz lazım. Tabii arada şiddet ve zarar verme olmadığı zaman iki kardeşin kendilerinin çözmesine imkan tanımamız lazım. Gerektiği olduğu yerde eşit bir şekilde taraf tutmadan çocuklarımıza yardımcı olmalıyız” dedi.

ÇOCUKLARDA GÖRÜNEN BELİRTİLER

Çocuklarda yaşanabilecek problemlerin bazı belirtilerle kendisini gösterebileceğini söyleyen psikiyatrist uzman doktor Savaş Öztürk, ebeveynleri uyararak şunları söyledi:

“Öncelikle çocuklarda okul başarısı düşük olabilir. Sosyal ilişkilerinde azalma olabilir, daha az konuşuyor olabilir, odasına çekilebilir. Daha önceki yaptığı etkinlikleri yapmaz, daha önceki olağan davranışları dışında davranışlar gösterebilir. Arkadaşlık ilişkileri bozulabilir, ani sinirlenme ve tepki vermeler olabilir. Önceden zevk alarak yaptığı şeyleri yapmayabilir. İştahı azalabilir, beden hareketleri yavaşlayabilir, artabilir. Konuşma miktarı azalabilir, konuşma miktarı artabilir. Daha çok planlar yapabilir, özgüveninde ani düşüşler olur, ani yükselmeler olabilir. Yani ‘bizim çocuğumuza ne oldu, ne oluyor’ denildiği zaman bir uzmana mutlaka başvurulması lazım. ‘Bizim çocuğumuz böyle değildi, farklılaşmaya başladı’ demeden bir şeyler değiştiği zaman mutlaka bir uzmandan destek alınması gerekir.”


Warning: Illegal string offset 'ozellikler_videOzet' in /home/u753624172/domains/akdenizpazar.com/public_html/wp-content/themes/theHaberV7/dosyalar/singlesablon/single-videogaleri.php on line 132

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Sinan Yüksel’in (18) 8 yaşındaki kardeşini kıskançlık yüzünden yaklaşık 20 bıçak darbesiyle öldürdü. Psikiyatrist uzman Doktor Savaş Öztürk aileleri uyararak, “Kıskançlık olabilir ama dozu çok önemli, yani çocuk kardeşini kıskanabilir. Bunu söyleyebilir. Anne baba sevgisini eşit verdiğini ifade etmeli. Kardeşler hakkında şaka yapmamalı, birini ön plana çıkarmamalı” dedi. Manavgat’ta geçen Salı günü […]

09 Ağustos 2020 - 14:48