Pazartesi, Eylül 25, 2023
Ana SayfaGündemTeknolojiServetini kaybedebilir: Elon Musk’a milyar dolarlık dava!

Servetini kaybedebilir: Elon Musk’a milyar dolarlık dava!

Tesla CEO’su Elon Musk’ın Dogecoin sevdasını bilmeyen yoktur. Her fırsatta bu kripto paraya olan tutkusunu dile getiren popüler iş insanı son olarak ise sahibi olduğu Twitter’ın logosunu Dogecoin’in simgesi olan Shiba Inu cinsi köpek resmi ile değiştirmişti. Elon Musk’ın bu hamlesi ise ona pahalıya patlayabilir.

Elon Musk 258 milyar dolarlık dava ile karşı karşıya

Dogecoin hakkında yaptığı paylaşımlar ve son olarak Twitter logosunu Dogecoin simgesi ile değiştirmesinin ardından Elon Musk toplu bir davada ‘içerden öğrenenlerin ticareti’ yapmak ve Dogecoin fiyatını manipüle etmekle suçlanıyor.

Bu durumdan rahatsız olan yatırımcılar Musk’ın birçok kişiye kolayca ulaşabildiği ve insanlar üzerindeki etkisinin oldukça fazla olduğunu ve popüler iş insanının bu gücünü diğer yatırımcıların kaybetmesi pahasına kripto paralarda kâr etmek için kullandığını ifade ediyor.

Manhattan federal mahkemesinde açılan bir davada Musk, Twitter logosunu Dogecoin logosuyla değiştirip kripto paranın değerinde yüzde 30’luk bir artışa neden olduktan sonra Nisan ayında yaklaşık 124 milyon dolar değerinde Dogecoin sattığı iddia ediliyor.

Musk’ın bu ve bunun gibi manipülasyonları ile kripto paranın değerinin son birkaç yıl içerisinde yüzden 36 bin arttığı belirtiliyor. Elon Musk’ın yaptığı manipülasyonlar nedeniyle zarara uğrayan yatırımcılar ise popüler iş insanına toplamda 258 milyar dolar değerinde dava açmış durumda.

Musk’ın avukatları ise bu davanın bir kurgu olduğu dışında bir açıklama yapmış değil. Popüler iş insanının ise şu anda Forbes’un verilerine göre 203 milyar dolarlık serveti bulunuyor. Bu davanın kaybedilmesi ise hiç kuşkusuz Elon Musk’ı oldukça zor durumda bırakacaktır.

İlk olarak 2013 yılında yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından şaka amaçlı piyasaya sürülen Dogecoin, yıllar içinde sadık bir takipçi toplamayı başardı. Özellike son birkaç yılda Elon Musk’ı da arkasına alan Dogecoin yaklaşk 10 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük sekizinci kripto para konumunda.

Dogecoin gibi birçok kripto para şu anda piyasada bulunuyor ve manipülasyona oldukça açık konumdalar. O yüzden kripto paralara yatırım yaparken dikkatli olmanızı öneriyoruz. Peki siz Elon Musk ve Dogecoin hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/servetini-kaybedebilir-elon-muska-milyar-dolarlik-dava

RELATED ARTICLES
- Advertisment -