DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 446.354 -1.085
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Seyahat kısıtlamasının sebebi ekonomik ve politik

TİSOYAB Başkanı Hüseyin Aydoğan, Almanya başta olmak üzere AB ülkeleri ve Rusya’dan Türkiye’ye yönelik seyahat kısıtlamasının altında ekonomik ve siyasi sebepler bulunduğunu söyledi.

Geçen yıl Aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde başlayarak bütün dünyayı etkileyen ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ‘salgın’ ilan edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) en çok seyahat ve turizm sektörünü etkiledi. Bütün dünyada ülkeler hava, deniz ve karayolundan giriş çıkışları durdururken, salgının etkisinin azalmaya başladığı bugünlerde Avrupa Birliği ülkelerinde sınırlar yeniden açıldı.

BİZİM DURUMUMUZ BİRÇOK AB ÜLKESİNDEN İYİ

Salgından Türkiye’de en çok etkilenen sektör olan turizm sektörü, AB ülkelerinden özellikle Almanya’nın 3’ncü ülkelere yönelik seyahat kısıtlamasının süresinin uzatılması nedeniyle olumsuz etkileneceği belirtildi. Titreyengöl Sorgun Turizm Yatırımcıları Birliği (TİSOYAB) Başkanı Hüseyin Aydoğan, alınan kararın ekonomik ve politik temelli olduğunu belirterek, “Türkiye’deki durum, birçok AB ülkesinden daha iyi. Buna rağmen bize yönelik seyahat kısıtlaması kararını uzattılar. Öncelikli olarak AB üyesi ülkelere seyahatlere veya tatile gidilmesini istiyorlar. Bu ekonomik bir tercihtir, paranın AB dışına gitmesini engellemeye çalışıyorlar” dedi.

14 GÜNLÜK KARANTİNA ŞARTI

AB ülkelerinin özelde Almanya’nın Türkiye’ye yönelik bir seyahat engellemesinin olmadığını belirten TİSOYAB Başkanı Aydoğan, “Ancak, Almanya vatandaşlarına ‘Türkiye gibi ülkelere gidip, hasta olursanız; size bakmam, geri getirmem’ diyor. Buna karşılık, bizim Kültür ve Turizm Bakanlığımız ise Türkiye’de hasta olan her turistin bakımının Türkiye’de yapılacağını açıkladı. Ayrıca hiçbir şey olmasa bile Türkiye’den Almanya’ya dönünce 14 günlük karantina süresini şart koşuyor, uymayana para cezası vereceğini belirtiyor. Bu 14 günlük karantina süresi Alman vatandaşlarını korkutuyor. Bu kararlar tamamen ekonomik ve siyasi sebeplerle alınıyor” dedi. Başkan Aydoğan, Rusya’nın tutumunun da benzer olduğunu belirterek, “Düşünebiliyormusunuz, Çin’den Rusya’ya gelene karantina yok ama Türkiye’den gidene var. Bu tamamen siyasi bir karar, Suriye’de ve Libya’da yaşananların turizm sektörüne yansıması” dedi.

SERTİFİKASYON SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Turizm sektöründe faaliyete geçecek olan otellerde sertifikasyon sürecinin devam ettiğini, Titreyengöl bölgesinde sahibi olduğu Nashira Resort Hotel’le birlikte bir otelin daha sertifika aldığını söyleyen Başkan Aydoğan, “Sertifika süreci oldukça zor. Tüm birimlerin içinde olduğu 300’den fazla sorunun cevaplanması ve yapılanların uygulamalı olarak denetçilere gösterilmesi gerekiyor. Otele gelen denetçi, sosyal mesafe kurallarına uyumdan, yemek masalarına, hijyen kitlerinden odaların temizliğine, havuzdan sahile kadar heryeri tek tek inceliyor ve ondan sonra eğer kurallara uygunsa sertifikayı almaya hak kazanıyorsunuz” dedi.

DİJİTAL YATIRIM YAPTIK

Yeni dönemde turistin, otele gelmeden önce cep telefonuna indireceği bir uygulamayla kalacağı odayı, restaurantta yemek yiyeceği masayı, sahilde veya havuzda güneşleneceği şezlongu seçebileceğini söyleyen Başkan Aydoğan, “Bu dönemde yaptığımız herşey tamamen hem çalışanlarımızın hemde misafirlerimizin sağlığını korumak ve misafirlerimize gönül rahatlığı içinde tatil geçirmelerini sağlamak istiyoruz” dedi.


Warning: Illegal string offset 'ozellikler_videOzet' in /home/u753624172/domains/akdenizpazar.com/public_html/wp-content/themes/theHaberV7/dosyalar/singlesablon/single-videogaleri.php on line 132

TİSOYAB Başkanı Hüseyin Aydoğan, Almanya başta olmak üzere AB ülkeleri ve Rusya’dan Türkiye’ye yönelik seyahat kısıtlamasının altında ekonomik ve siyasi sebepler bulunduğunu söyledi. Geçen yıl Aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde başlayarak bütün dünyayı etkileyen ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ‘salgın’ ilan edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) en çok seyahat ve turizm sektörünü etkiledi. Bütün […]

20 Haziran 2020 - 16:48