DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 446.374 -0.675
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Sırp öğrenciler Manavgat’a staja geldi

  Ömer KARÇA/MANAVGAT, – ERASMUS Plus projesi kapsamında Sırp öğrenciler Manavgat’a staja geldi. Manavgat’ta bulunmaktan mutlu olan öğrenciler, Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nda mücadele eden milli takımlarının son 16 takım arasına …

Son Güncelleme :

30 Kasım 2022 - 13:47

Sırp öğrenciler Manavgat’a staja geldi

 

Ömer KARÇA/MANAVGAT, – ERASMUS Plus projesi kapsamında Sırp öğrenciler Manavgat’a staja geldi. Manavgat’ta bulunmaktan mutlu olan öğrenciler, Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nda mücadele eden milli takımlarının son 16 takım arasına katılmasını istedi.

Manavgat Endüstri Meslek Lisesi ile Erasmus Plus projesi kapsamında Sırbistan’ın Kragujevac kentinde bulunan Secondary Vocational School’un öğrenci ve öğretmenleri staj için Manavgat’a geldi. 2 hafta önce gelen ve burada farklı kurumlarda staj gören öğrenciler, okulları bittikten sonra da staj yaptıkları kurumlarda çalışmaya devam etmek istiyor.

‘TÜRKLERİ DAHA İYİ TANIDIK’

Türkiye’deki Erasmus Plus projesi paydaşı okul ile 3 yıl önce irtibat kurduklarını anlatan Secondary Vocational School öğretmeni Miroslav Petrovic, 3 haftalık staj süresinin 3’te 2’sini geride bıraktıklarını belirterek, “Manavgat çok güzel, şelaleyi ve Antik Side Kenti’ni gezdik, geçen gün de Alanya’daydık. Her şey çok güzel geçti, insanlar bize karşı çok nazikti” dedi. Staj için Türkiye’ye gelen öğrenciler de Manavgat’ta geçirdikleri 2 haftada Türk insanını daha iyi tanıdıklarını söylediler.

ARKADAŞLARI MEHMET DİYE SESLENİYOR

Okulda eğitimlerinde gösterdikleri başarının sonucu olarak staj için öğretmenleri tarafından seçildiklerini ifade eden öğrencilerden 15 yaşındaki Janko Ilic, “Manavgat’ta hem çalıştığım kurumda hem de dışarıda insanlar bize çok iyi davranıyor, yardımcı oluyorlar, buraya geldiğim için çok mutluyum” dedi. Staj yaptığı kurumun sahibinin kendisine kendi ismiyle seslendiğini de vurgulayan Janko Ilic, “Staja başladıktan bir iki gün sonra iş yerinin sahibi bana ve arkadaşıma kendi ismi olan Mehmet ve Ali isimleriyle seslenmeye başladı. İlginç bir durum oldu ve başta biraz tuhaf bulmuştum ama şimdi buradaki okul arkadaşlarım bile bana Mehmet diye sesleniyor” diye konuştu.

‘SIRP MİLLİ TAKIMINI BİR ÜST TURDA GÖRMEK İSTİYORUZ’

16 yaşındaki Milovan Perovic de Sırbistan’da okulunu bitirdikten sonra Manavgat’a gelerek staj yaptığı kurumda çalışmak istediğini söyledi. İş yeri sahibinin kendilerini davet ettiğini, bundan da büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Milovan Perovic, “Türkiye’de bize çok iyi davranıyorlar” dedi. Boş zamanlarında Katar’da yapılan Dünya Kupası’ndaki maçları izlediklerini belirten öğrenciler, Brezilya, Kamerun ve İsviçre’nin de bulunduğu grupta mücadele eden Sırbistan Milli Takımı’nın gruptan çıkarak son 16 takım içine girmesini istediklerini söyledi. Perovic, “Dünya Kupası’nda ilk maçımızda Brezilya’ya kaybettik, ikinci maçımızda ise Kamerun ile 3-3 berabere kaldık. İsviçre ile yapacağımız son maçımızda umarım milli takımımız galip gelir ve bir üst tura çıkar” dedi.

Sırp öğrencilerin staj yaptığı kurumun yönetim kurulu başkanı Mehmet Ali Cengiz, kendilerine proje uygulayıcısı firma olma teklifi geldiğinde hiç çekinmeden kabul ettiğini belirterek, “Sırbistan’daki paydaş teknik lise arasında yapılan proje ile Manavgat’a Sırbistan’dan öğrenciler Türkiye’deki eğitim sistemini ve iş hayatını tanıma fırsatı buldular” dedi. Cengiz, Manavgat’ın böyle bir projede yer almasının büyük önem taşıdığını belirterek, Sırp öğrencilere staj imkanı sağladıkları için büyük mutluluk duyduklarını belirtti.