Pazartesi, Eylül 25, 2023
Ana SayfaGündemTeknolojiSnapdragon 8 Gen 3 için tarih verildi! Beklenenden önce geliyor

Snapdragon 8 Gen 3 için tarih verildi! Beklenenden önce geliyor

Android telefonların zirvesi olarak gösterilen Snapdragon 8 Gen serisi her yıl markaların amiral gemisi modellerinde yerini alıyor. Qualcomm’un isim politikasını değiştirmesinin ardından üçüncü amiral gemisi modeli olacak olan Snapdragon 8 Gen 3 beklenenden daha önce bizlerle olacak.

Snapdragn 8 Gen 3 beklenenden önce geliyor

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 3’ün lansman tarihini Ekim 2023 olarak belirlenmiş durumda. Yeni işlemci, şirketin her yıl düzenlenen Snapdragon Zirvesi’nde kendisini gösterecek. Hawaii’nin Maui kentinde gerçekleştirilmesi hedeflenen etinlik 24-26 Ekim tarihlerinde kapısını açacak.

Qualcomm artık bir klasik haline gelen etkinliğinde diğer teknolojilerinin yanı sıra amiral gemisi işlemcisinin de detaylarını bizlerle paylaşacak. Daha önce Snapdragon 8 Gen 1 ve 2’yi kasım ayı içerisinde tanıtan şirket bu anlamda herkesi de şaşırtmış oldu.

Yeni işlemci tanıtım tarihinin yanı sıra performansıyla da şaşırtacak gibi görünüyor. Gelen bilgilere göre önemli bir performans yükseltmesi kazanacak olan işlemci 3.7GHz hıza sahip Cortex-X4 çekirdeğe ev sahipliği yapacak. İşlemcinin çekirdek mimarisinde de değişikliklerin olması bekleniyor.

Günümüzde kullanılan en güncel yonga seti Snadpragon 8 Gen 2’de Cortex-X3 mimarisi bulunuyor ve 3.2 GHz’de çalışıyor. Bu, günlük kullanımda performansın doğrudan etkileneceği anlamına geliyor. Ayrıca yeni işlemcide bir “süper büyük” çekirdek, beş “büyük” çekirdek ve iki “küçük” çekirdek olmak üzere 1+5+2 mimarisi olması bekleniyor.

Snapdrago 8 Gen 3 ile sunulacak bir diğer yükseltme ise 770 MHz frekansa sahip Adreno 750 GPU olacak. Şu anda 4nm mimarisiyle üretilen Adreno 740 GPU’ların kullanıldığını hatırlatalım. Qualcomm ayrıca üretim tarafında yine TSMC’ye güveniyor. TSMC ise yeni işlemcilerde N4 çipleri yerine N4P olarak adlandırılan gelişmiş türevlerini kullanacak.

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 3 ile Android telefonlarda yine zirveyi temsil etmek istiyor. Peki siz Qualcomm ve Snapdragon 8 Gen 3 işlemciler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/snapdragon-8-gen-3-icin-tarih-verildi-beklenenden-once-geliyor

RELATED ARTICLES
- Advertisment -