Salı, Ocak 31, 2023
Ana SayfaAsayişSorgun ormanını ateşe verdi; ‘ısınmak için yaktım’ dedi

Sorgun ormanını ateşe verdi; ‘ısınmak için yaktım’ dedi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde, çevresinde 5 yıldızlı otellerin bulunduğu Sorgun ormanında 3 yeri ateşe veren, 4’üncüyü yakmaya çalıştığı sırada yakalanarak ‘kasten orman yakmak’ suçundan tutuklanan Semih Kuloğlu’nun (31) yargılandığı dava başladı. Semin Kuloğlu duruşmada, ısınmak için ateş yaktığını iddia etti.

Manavgat’ın Titreyengöl Turizm Merkezi’nde, 404 bitki ve 223 yaban hayatı türünün bulunduğu, 30 turizm tesisiyle 18 bin yatağın yer aldığı 350 hektarlık Sorgun ormanında geçen 18 Eylül’de orman yangını çıktı. Bölgeye sevk edilen yangın söndürme helikopterinin yanı sıra Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ekipleri alevlere müdahale ederken art arda 2 yangın daha çıktı.

SUÇÜSTÜ YAKALANDI

Ormanda araştırma yapan orman görevlileri, 4’üncü noktada yangın çıkarmaya çalışan Semih Kuloğlu’nun suçüstü yakaladı. Jandarma tarafından gözaltına alınan Semih Kuloğlu’na, çevredeki vatandaşlar da tepki gösterdi. Semih Kuloğlu, “Neden yakıyorsun buraları?” sorusuna, “Evimi yakıyorum” diye cevap verdi. Kalabalığın linç girişiminde bulunduğu Kuloğlu, jandarma aracına bindirilerek karakola götürüldü.

Yangını söndürmek için gelen vatandaşlar, şüphelinin elinde içki şişesiyle sürekli ormanda dolaştığını öne sürdü. Yangın, kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü.

‘ALLAH’TAN MESAJ GELDİ’

Side Mahallesi’nde tek başına oturduğu kendi evini yakan ve sokakta kalan Semih Kuloğlu’nun Sorgun ormanındaki yangını ise ‘Allah’tan mesaj geldi’ diyerek, kendisini öldürmek için çıkardığını söylediği öğrenildi. Semih Kuloğlu, jandarmadaki işlemlerinin ardından sevk edildiği sulh ceza hakimi tarafından tutuklandı.

DAVA GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı çıkan orman yangınıyla ilgili hazırladığı iddianamede, şüpheli Semih Kuloğlu’nun ‘kasten orman yakmak’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Savcılığın hazırladığı iddianamenin kabul edilmesinin ardından Semih Kuloğlu’nun yargılandığı dava Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülmeye başlandı.  Duruşmaya sanık Semih Kuloğlu tutuklu bulunduğu Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, salonda sanık ve katılan Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü avukatı hazır bulundu.

‘ISINMAK MAKSADIYLA ATEŞ YAKTIM’

Mahkemede savunma yapan Semih Kuloğlu, evi yandığı için sokakta kaldığını, telefon ve parasını olmadığını belirterek, “Bu nedenle resmi kurumlardan yardım talep ettim ama gereken yardımı alamadım. Ankara’da cumhurbaşkanına gitmeye karar verdim. Cumhurbaşkanı’yla görüşüp yardım isteyecektim. Manavgat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan aldığım parayla bilet alarak Ankara’ya gittim. Çeşitli kurumlardan yardım istedim ancak olumlu sonuç alamadım. Sadece vakıftan aldığım parayla dönüş biletini alabildim. Manavgat’a 18 Eylül tarihinde geldim, terminalde otobüsten indim, kalacak yerim olmadığı için yakında bulunan ormanlık alana gittim. Ben ormana vardığımda sabah 05:30-06:00 civarıydı. Hava soğuktu, ısınmak maksadıyla ateş yaktım. Bu ateş nedeniyle yangın çıkmış olmalı, benim kastım kesinlikle ormana zarar vermek değildi” dedi.

‘İLK İFADEMİ KABUL ETMİYORUM, BURADA ANLATTIĞIM DOĞRU’

Mahkeme başkanı, jandarmada olayı farklı anlattığını ve ifadesinin değişik olduğunu hatırlatması üzerine sanık Semih Kuloğlu, “Benim şimdiki ifadem doğrudur, önceki ifademi kabul etmiyorum. Ormanı kasten yakmam söz konusu değildir” diye cevap verdi. Sanık Kuloğlu, savcılık ifadesinde bahsettiği, istihbaratçı olduğuna dair bir beyanda bulunmak istemediğini söyledi.

‘BİRŞEYLERİ YAKMAYA ÇALIŞIYORDU’

Duruşmada tanık olarak dinlenen Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü’nde şef olarak görev yapan Seyit Ahmet Öz, Sorgun Ormanı’nda yangın çıktığı ihbarından sonra yola çıktıklarını ve 2-3 ayrı noktadan duman çıktığını gördüklerini anlatarak; “Biz müdahale aracıyla ormanın içerisine girerken sanığı gördük. Yarı çıplak vaziyetteydi, elinde bir sopa vardı, yere doğru eğilmiş birşeyleri yakmaya çalışıyordu. Biz kendisini yakaladık. Jandarmaya haber verdik. Yakalanmadan önce elini cebine sokmuştu. Cebine ne koyduğunu sorduğumuzda çakmağı çıkarıp bize verdi” dedi.

Duruşma, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler