Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaAntalyaManavgatSözen, “Aktivite alanları golf alanı diye sunuldu”

Sözen, “Aktivite alanları golf alanı diye sunuldu”

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, “Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un  belediyenin daha önce hazırladığı taslak planlarda aktivite alanı olarak gösterilen yerleri golf alanı olarak sununca itiraz ettim. Bakanlığın hazırladığı planla bizim planımızın örtüşmediği görüldü” dedi.

Manavgat’ın Titreyengöl Mevkisi’nde bulunan Port River Otel’de düzenlenen ‘Ulualan Golf Otelleri Sivil Toplum Kuruluşları Toplantısı’na katılan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, bölgeye dair belediyenin ve Manavgat halkının beklentilerini içeren bir sunum yaptı.

Toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yaptığı sunumdan memnun olmadıklarını belirterek, “Çünkü düşünce farklılıklarımız var.  Buranın değerlendirilmesiyle ilgili aynı pencereden bakmıyoruz. Burada bilgi yanlışlıkları olduğu için bizlerde kendi sunumumuzu yapmak için izin istedik. Toplantı soru cevap şeklinde geçecekti, biz ricada bulunduk. ‘Burada yanlış bilgiler var, bunları düzeltmek istiyoruz. Onun için bizde bir sunum yapma ihtiyacı duyduk’, ki hazırlığımızda vardı. Sağolsun Dışişleri Bakanımızın devreye girmesiyle o sunum şansını yakaladık ve kendimizi ifade ettik” dedi.

2 PLAN BİRBİRİYLE ÖRTÜŞMÜYOR

Sunumda Ulualan bölgesine ilişkin yasal süreci anlattığin aktaran Başkan Sözen, “Planın bölgeye sıkıntılarını bir bir anlattık. Daha önce 2007’de bakanlığın yapmış olduğu plandan bahsettik, akabinde bakanlığın bize alt ölçekte plan yapma yetkisini verdiğini anlattık. Bakanlığın bize görev verip te bizim öngördüğümüz 2015’te ki planı ortaya koyduk. Planda neler hedeflediğimizi ana başlıklarla saydık. 2 plana bakıldığında asla örtüşmediği görüldü” diye konuştu.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim sunduğumuz planda halkın kullanacağı günübirlik alanlar, kıyı bandının 100 metre olarak halka bırakılması, aktivite alanı olarak bizim öngördüğümüz yer sadece golf alanı olarak yorumlandı. Biz onu golf alanı olarak yorumlamadık ve plan notlarında  bu bölgelerin alternatif turizm için aktivite alanları olarak değerlendirilmesini öngördüğümüzü ifade ettik orada. Yanlış anlaşılmaları düzeltmeye çalıştık.

ASLOLAN DEVLETTE DEVAMLILIKTIR

Sayın bakan ‘Belediye itiraz etmemiş’ demesi üzerine belediyenin resmi belgesiyle itiraz ettiğimizi, davalarımızı hepsini birbir izah ettik.  En son noktada sayın bakanımız ısrarla orada marinanın olamayacağını, olmaması gerektiğini ifade etti. Bizde neden olması gerektiğini, neden marinada ısrarcı olduğumuzu ifade ettik. Sonra çekeklerin önemini, burada kaç tane tekne olduğunu, turizm ayağında tekneciliğin ve ona entegre olarak çekek işletmelerinin ne kadar önemli olduğunu ifade etmeye çalıştım. Hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2014-2015 planına, hemde Ulaştırma Bakanlığı’nın öngördüğü marinayı, turizm bakanlığının planına yine turizm bakanlığının işlediğini ifade ettik.  Aslolan devlette devamlılıktır. O günün bakanlığı onları doğru bulmuş ve marina ve çekeği işlemiş. Bugün neden vazgeçiliyor, kent halkı bunu bekliyor. Düşünülen plan arkadaki mülkiyetleri öldürecek. Arkadaki mülkiyetleri tamamen kapatacak. Denize dikine inişler yok, bizim önerdiğimizde her noktadan denize inişlerin olduğunu ifade ettik. 12 ay turizm için aktivite alanlarının olduğunu ifade ettik.”

STK TEMSİLCİLERİ DE KONUŞTU

Kendi konuşmasının ardından sivil toplum kurulu temsilcilerinin söz aldığını belirten Başkan Sözen, “ST temsilcileri de aynı doğrultuda bu plandan memnun olmadıklarını, kent halkının da gönlünü hoş etmediğini açık bir dille ifade etti. Orada bir tane mülkiyet sahibi çıktı bir tek, o da bu toplantıda bilinçli olarak çıktı,hangi sıfatla geldiğini de ben bilmiyorum. Basının alınmadığı bir toplantıya, o arkadaşımızın hangi sıfatla alındığını sordum. Onu da bilemiyorum. Bu insan sonradan aldığı bu mülkünü satmaya çalışıyor. Satmaya çalıştığı mülkü bizi ilgilendirmiyor, kalıcı mülkiyet sahiplerini ne dediği bizim için önemlidir diye düşüncemizi ifade ettik” dedi.

BUNDAN SONRA NE OLUR, BİLEMİYORUM

Toplantıya katılan herkesin net bir şekilde düşüncelerini ortaya koyduğunu aktaran Başkan Sözen, “Toplantı bitti, bilemiyorum bunda sonra ne olur?Herkesin genel düşüncesi bunun yeniden değerlendirilmesi, yeniden yorumlanması, yorumlanırken de Manavgat Belediyesinin ve Manavgat halkının fikirlerinin alınması doğrultusundaydı. Dikkate alınıp alınmayacağını bilmiyorum. Bizde nezaketli bir dille, bundan mutlu olmadığımızı, bunun bizim önerdiğimiz planla uzaktan yakından bir bağının olmadığını ifade ettik” dedi.

TAHSİSİ BİZİM OLAN YERE HALK PLAJI ÖNERİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanı’nın Titreyengöl bölgesinde Boğaz otelin orada bulunan sahile halk plajı yapılmasını önerdiğini ifade eden Başkan Sözen, “Orası 254 dönüm bir alan. Ön tahsisi bizde, kesin tahsisi bizde ama maalesef senelerdir yer teslimi yapılmıyor, ‘Bize bugüne kadar vermiş olsaydınız, orayı da bitirmiş olurduk’ diye ifade ettim.  Bilmiyorum sonucunu bekleyeceğiz” diye konuştu.

BASININ TOPLANTIYI TAKİP EDEMEMESİNE ÜZÜLDÜM

Toplantının basına kapalı olmasını da eleştiren Manavgat belediye Başkanı Şükrü Sözen sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben basının girememesine son derece üzüldüm, toplantıda da ifade ettim, girmesi gerektiğini. Birkaç tane platform üyesi arkadaşımız da giremedi. Şuna inanıyorum, basın mensupları her aşamada Manavgat’ın dününü, bugünün takip eden, Manavgat’la ilgili sorumluluk alan çok çok önemli bir sektör. Bizim, basından dolayısıyla basın eliyle halkın duymasını istemediğimiz bir konuşmamız asla olmayacak. Konuştuklarımızı halk duysun, basın duysun. Bundan neden imtina edildi, neden basın dışarı alındı ben bilemedim. Basının içeri alınması gerektiğini ifade ettim ama ‘karar bu’ dediler.”

İLGİLİ HABER
Bakanların katıldığı ‘Ulualan’ toplantısı
Çavuşoğlu: ‘Şehrimiz, turizmimiz, sektörümüz siyaset üstüdür’
Ersoy; “Belediyenin planında da golf sahaları yer alıyor”
Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın