DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 445.000 -0.524
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Talasemi hastaları için Manavgat’ta kan bağışı

Son Güncelleme :

14 Nisan 2020 - 11:25

Talasemi hastaları için Manavgat’ta kan bağışı

KORONAVİRÜS nedeniyle vatandaşların kan bağışı yapmaktan çekinmesiyle sıkıntılı günler yaşayan talasemi hastaları için Antalya’nın Manavgat ilçesinde kan bağışı kampanyası düzenlendi. Talasemi hastası Dilara Öner, “Vücudumuzun kan üretimi yok. Bu nedenle 20 güne bir kan almak zorundayız” dedi.

Yeni tip Korona virüsün (KOVİD-19) salgınında insanların virüs kapma ihtimali nedeniyle kan bağışında bulunmaktan çekinmesi nedeniyle talasemi, lösemi ve kanser gibi kan ihtiyacı olan hastalar ise tedirginlik yaşıyor. Her 20 günde bir kan nakli gereken talasemi hastaları salgın nedeniyle bağışların azalması dolayısıyla sıkıntı yaşıyor.

ÖZEL OTOBÜS GELDİ

Manavgat’ta talasemi hastası olan vatandaşlar sosyal medya üzerinden ‘Manavgat’ta Sosyal Yaşam’ grubunda sıkıntılarını dile getirmesi üzerine Kızılay Manavgat Şube Başkanı Pınar Kapukaya harekete geçti.  Türk Kızılayı Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi yetkileriyle irtibat kuran Pınar Kapukaya’nın girişimleri sonucunda Manavgat’a kan bağışı otobüsü geldi. Her 15 dakika iki kişi olacak ve sosyal mesafeyi koruyacak şekilde otobüse alınan bağışçılar, özel koruyucu elbiselerini giyen uzman görevliler eşliğinden kan verdi. Koronavirüsü tehditi sebebiyle bağışçılarla randevulu şekilde yapılan planlama doğrultusunda gerçekleştirilen kampanyada 50 ünite kan toplandı.

BAĞIŞÇILAR RANDEVUYLA GELDİ

Kızılay Manavgat Şube Başkanı Pınar Kapukaya, kan toplama kampanyasına her hafta veya 10 günde bir devam edileceğini söyledi. Gazetecilere açıklama yapan Pınar Kapukaya, talasemi hastalarımıza kan bağışı kampanyası düzenlediklerini belirterek, “Talasemi hastalarımız haftada bir kan almak zorunda kaldıkları için bize ulaşarak sıkıntılarını aktardı. Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi müdürümüzle irtibata geçtik. Sosyal medyada Manavgat sosyal yaşam grubunun yöneticisi Mustafa Aşık kampanya düzenleyerek, kan bankası datası oluşturdu. Kan grupları isimler ve kan vermek isteyen bağışçılarımızdan oluşan bir liste oluşturduk. Kovid 19’dan dolayı kalabalık olmamak şartıyla her 15 dakikaya 2 kişi kan verecek şekilde listemizi oluşturduk. Telefonla randevularımızı kesinleştirdikten sonra bugün burada kan bağışımıza başladık. Bugün 45-50 ünite kan toplamayı hedefliyoruz” dedi.

Kızılay Manavgat Şube Başkanı Pınar Kapukaya

KAMPANYAMIZI SÜRDÜRECEĞİZ

Koronovirüs salgının ardından ilk defa düzenlenen kampanyanın çok önemli olduğunu vurgulayan Kapukaya, “Bugünkü aldığımız bağış çok önemli. Bugün planladığımız şekilde bağış alırsak, haftada bir, en geç 10 günde bir bu etkinliğimizi devam ettireceğiz. Bu şekilde 15 dakikada 2 bağışçı şeklinde bu kampanyamızı  devam ettireceğiz. Bu insanların 15 günde bir 20 günde bir kan ihtiyaçları var. Bunu da bizim sağlamamız gerekiyor” diye konuştu.

VÜCUDUMUZUN KAN ÜRETİMİ YOK

Bağış kampanyasının düzenlenmesine öncülük edenlerden Dilara Öner’de, kalıtımsal talasemi majör (Akdeniz Anemisi) rahatsızlığı olduğunu söyleyerek, “Vücudumuzun kan üretimi yok. Bu nedenle 20 güne bir kan almak zorundayız. Kan almadığımız zaman organlarımız zarar görüyor, üretim olmuyor ve yaşamsal faaliyetlerimiz düşüyor” dedi.

Dilara Öner

İLK MANAVGAT SESİMİZİ DUYDU

Normal zamanlarda kan sıkıntısı yaşamadıklarını anlatan Dilara Öner şunları söyledi:

“Bağışçılarımız bizi düşünüyor fakat şu anda kan veremiyor. Herkes tehlike altında. Koronavirüs sadece kansızlık olarak bizi etkiledi. Sesimizi çok duyurmaya çalıştık biz, toplu olarak. Türkiye’nin her yerinde talasemi çiçeği var. Çiçekler solmasın diye ama ilk Manavgat sesimizi duydu.

Manavgat sosyal yaşam grubundan Mustafa Aşık vesilesiyle Manavgat Kızılay Başkanı Pınar hanım sesimizi duydu. Hemen organize olduk. Randevulu bir şekilde Manavgat halkının desteğiyle randevulu bir şekilde bağışçılarımız kan vermeye başladı.

Kan sıkıntısı sadece Manavgat’ta değil, birçok yerde var. Binlerce hastayız biz. Sıkıntımız devam edecek ama umarım en kısa sürede bu sorunlarımız çözülsün bizim. Bütün Türkiye’deki çiçekler solmasın. Herkes Manavgat kadar duyarlı olursa, kan verme çağrımıza destek olursa bizde sıkıntı yaşamadan bu süreci rahat bir şekilde atlatacağız”