Salı, Ocak 31, 2023
Ana SayfaAsayişTelefon dolandırıcıları, Manavgat’ta baltayı taşa vurdu

Telefon dolandırıcıları, Manavgat’ta baltayı taşa vurdu

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde kendilerini binbaşı ve yüzbaşı diye tanıtan telefon dolandırıcıları gazeteci ve radyo istasyonu sahibi Sedat Manav’ı ‘parola vatan’ diyerek dolandırmaya çalıştı. Gazeteci Manav’ın ihbarıyla harekete geçen polis ekiplerinin yakaladığı 3 şüpheliden 2’si tutuklandı.

Manavgat’ta 2 ayrı radyo istasyonu sahibi olan ve aynı zamanda gazetecilik yapan Sedat Manav’ın işyerini arayarak kendilerini jandarma binbaşı ve yüzbaşı olarak tanıtan 2 kişi dolandırıcılık yapmak istedi. Telefondaki kişilerin dolandırıcı anlayan Sedat Manav, şüphelilere adını Mehmet Atmaca yaşını da 65 olarak söyledi. Şüpheliler, Mehmet Atmaca olarak bildikleri gazeteci Sedat Manav’a adının bir altın hırsızlığına karıştığını, savcılığın kararıyla evde arama yapacaklarını, evde silah ve ziynet eşyası varsa kendilerine söylemesini istedi. Gazeteci Manavgat bir taraftan evde bir miktar para ve yaklaşık 1 kilo civarında altın ve bilezikten oluşan ziynet eşyaları olduğunu şüphelilere anlatırken, diğer telefonuyla gazetecileri ve polisi aradı. Sedat Manav, şüphelilerin  adres güncellemesi bahanesiyle sorduğu adresi de işyerinin yan sokağındaki bir binayı gösterdi.

ŞÜPHELİ : “BENİ HİPNOZ ETTİLER”

Beyaz bir minibüsle olay yerine gelen şüphelilerden Sinan K., adrese girmesinin ardından polis ekipleri tarafından binaya baskın yapıldı. Evde arama bahanesiyle para ve altınları almak için geldiği apartman içerisinde yakalanan ve adının Sinan K. olduğu belirlenen şüpheli, dün akşam telefonla hipnoz edildiğini, hipnozun etkisinde ne yaptığını bilmediğini, şokta olduğunu söyledi.

2’NCİ ŞÜPHELİ’DE YAKALANDI

Bu arada, Sedat Manav ile telefon görüşmesi yaptığı belirlenen beyaz minibüs, Sinan K.’nın yakalanması üzerine ara sokakta izini kaybettirdi. Kamera görüntülerinden minibüsün plakasının sahte olduğu belirlendi. Polis ekipleri tarafından gözaltına alınarak Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Sinan K., Elmalı Cezaevi’nde tanıştığı ve Covid-19 tedbirleri kapsamında cezaevinden izinli çıktığı 2 kişinin kendisini oyuna getirmesi sonucu böyle bir olaya girdiğini söyledi. Diğer 2 şüphelinin de ismini veren Sinan K.’nin ifadesi doğrultusunda şüphelilerden Ufuk K., polis tarafından  Antalya’daki evinde yakalanarak Manavgat’a getirildi. Şüphelilerin ifadelerinde Manavgat’ta daha önce 2 ayrı dolandırıcılık olayına karıştıklarını, altın ve nakit para aldıklarını itiraf ettikleri belirtildi.

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIKTAN TUTUKLANDILAR

Polis merkezinde işlemleri tamamlanan şüpheliler, savcılık sorgularının ardından sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan tutuklandı.

POLİSE YAKALATMAK İSTEDİM

Olayla ilgili açıklama yapan gazeteci Sedat Manav, Cumartesi günü öğleden sonra kendisini binbaşı ve yüzbaşı olarak tanıtan 2 kişinin aradığını, bunların dolandırıcı olduğunu anladığını bu nedenle adını Mehmet Atmaca, yaşını da 65 olduğunu söylediğini belirtti. Dolandırıcıların kendisine bir çok soru sorduğunu, güven kazanmak için sürekli değişmeli konuştuklarını anlatan Manav, “Bana evimde savcılık kararıyla arama yapılacağını, evimde silah, ziynet eşyası ve para olup olmadığını sordular. Bende dolandırıcı olduğunu anladığım için, polise yakalatmak amacıyla iştahlarını kabartmak için, 42 adet 3’lü burma bilezik, 165 adet yarım, 40 adet tam olmak üzere yaklaşık 1 kilo altını olduğunu, ayrıca 80 bin dolar dövizi olduğunu söyledim” dedi.

BANA, ‘MAHKEMEDE PAROLA VATAN’ DEDİLER

Bu sırada hem gazetecileri hemde polisi aradığını anlatan Sedat Manav, dolandırıcıların adres güncelleme bahanesiyle kendisinden adresi istediklerini söyledi. Bulunduğu yerden görülebilecek şekilde bir adres verdiğini anlatan Manav, “Şahıslara evinin adresi olarak karşı binayı verdim. Bu sırada dolandırıcılar bana altınlara el konulduğunda mahkemeye çağrılacağımı mahkemede parola sorulacağını ve parolanın ‘Vatan’ olduklarını söyledi. Benimle dalga geçer gibi birkaç defa parolayı bana tekrar ettirdiler. Bu sırada bir taraftan irtibata geçtiğimiz polis ekipleri verilen adres etrafında tertibat aldı. Şüpheli ve maskeli bir kişi verdiğim binaya girince polis ekipleri şüpheliyi kıskıvrak yakaladı” dedi.

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler