Pazartesi, Ocak 30, 2023
Ana SayfaAntalyaManavgatTGA’da yönetim kurulu seçimi tamamlandı

TGA’da yönetim kurulu seçimi tamamlandı

TÜRKİYE’nin iç ve dış turizm pazarında bir marka ve cazibe merkezi haline gelmesi amacıyla 2019’da kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nda (TGA), 18 kişilik yönetim kurulundan 13’ünün belirleneceği seçim tamamlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 2019 yılında kurulan TGA’nın konaklama tesislerini temsilen Türkiye’nin 7 bölgesinden toplam 12 kişi ile yeme-içme-eğlence-deniz tesislerini temsilen de 1 kişi olmak üzere 13 yönetim kurulu üyesinin seçimi yapıldı. Seçimde konaklama tesisleri için Marmara ve Akdeniz bölgelerinden 3’er üye, Ege Bölgesi’nden 2 üye, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden 1’er üye belirlendi.

Toplam 18 yönetim kurulu üyesinden oluşan TGA yönetimine başkanlığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’nden sorumlu Bakan Yardımcısı başkanlık ediyor. Yönetimde Tanıtma Genel Müdürü, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilenler hariç olmak üzere havalimanı ve terminal işletmelerini temsilen en yüksek cirosu olan ilk iki işletme arasından bir kişi olmak üzere 4 kişi seçimsiz yer alıyor.

ANTALYA’DAN 3 ADAY

Akdeniz Bölgesi için aday olarak AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, AKTOB üyesi Ahmet Özden ve ALTİD Yönetim kurulu üyesi Şükrü Cimrin’in yer aldığı seçimler, dün Antalya, Manavgat-Side ve Alanya’da gerçekleştirildi. Seçimlerde konaklama ve yeme içme sektörü temsilcileri oy kullandı. Manavgat Side’de gerçekleştirilen seçimin ardından gazetecilere açıklama yapan Ahmet Özden, Akdeniz Bölgesi’nden 3 adayın yer aldığını belirterek, “Bölgede biz 3 aday bu yarışa katıldık. 3 kişi olduğu için yarış anlamında değil ama katılımın yüksek olması için gayret sarfettik. Konaklama sektöründe oda sayısı fazla olanları da az olanları da hepsinin katılımını sağlamaya çalıştık. Manavgat Side bölgesinde çok ciddi bir katılım oldu. Katılım oranımız yüzde 70’lere yaklaştı” dedi.

Ahmet Özden

KATILIMCILARA TEŞEKKÜR

Manavgat Side bölgesinde 392 oy olduğunu bunlardan sadece 6’sının yeme içme, diğerlerini tamamının konaklama sektöründen olduğunu söyleyen Özden, “Katılımın yüksek olması bizim için sevindirici. Pazar günü arkadaşlarımızın işlerini güçlerini bırakıp sektörlerine ve mesleklerine sahip çıktıkları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AVRUPA’DA ÇOK ÖNCEDEN KURULDU

Türkiye’deki TGA benzeri kurumların diğer ülkelerde çok eski olduğunu anlatan Özden, “Bu kurum İspanya’da yüz yıl önce kurulmuş. Avrupa’da çok önceden kurulmuş. Bu konuda biz biraz geç kalmış olmamıza rağmen bakanlığımızın gayretiyle iyi işler yapıyoruz. Özellikle salgın döneminde yapılan çalışmalar, hem ülke hemde bölge turizmi açısından çok önemliydi. TGA’nın bundan sonra da daha iyi çalışmalar yapacağına inanıyorum” dedi.

Facebook'la yorum yapın

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler

Facebook'la yorum yapın