Salı, Ocak 31, 2023
Ana SayfaAntalyaManavgatTOGG'un giriş fiyatı belli oldu

TOGG’un giriş fiyatı belli oldu

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ile ilgili detaylar geldikçe, aracın fiyatı da merak konusu olmaya devam ediyor. Aracın fiyatı ile ilgili açıklama TOGG’un ortaklarından Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’dan geldi.

Özilhan, TOGG’un satış şekli ve servis hizmetinin geleneksel yöntemlerin dışında olacağını açıklarken, aracın Türk vatandaşının ulaşabileceği bir fiyatla çıkacağını vurguladı.

Dünya gazetesine konuşan Özilhan, projeyle ilgili her şeyin yolunda gittiğini belirterek şöyle konuştu:

“Fabrika inşaatı tamamlandı, montaj hatları kuruldu, müthiş bir boyahane kuruldu. Aşağı yukarı 290 robot şu anda çalışır vaziyette. Solar enerji üzerine yatırım yapılıyor. Dolayısıyla üretim bilimi tamamlandı. Bu arada önemli miktarda araç üretildi. Norveç ve Arjantin gibi çeşitli ülkelere iklim koşullarını test için gönderildi. Kış şartlarında deneniyor, testleri geçti. Çarpışma ve dayanıklılık testlerini geçti. Gerçekten iyi bir ürün oldu”

TOGG’un, Türkiye’nin ihtiyacı olan bir proje olduğunu söyleyen Özilhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu projeyi oldukça desteklediğini söyledi.

Fabrikanın 29 Ekim’de açılacağını söylene Özilhan, konuşmasına şu ifadelerle devam etti: Mart ayında ticari satışların başlayacağını açıkladı.

Otomobilin fiyatı ile ilgili konuşan Özilhan, şunları söyledi:

İlk yola çıktığımızda bir hedef fiyat koyduk ve bütün parça siparişlerini tamamladık. O hedef fiyata ulaştık. Üstüne çıkmadık. Euro bazında bir fiyat koymuştuk. İki yıl geçti ama aynı yerde duruyoruz. Togg ulaşılabilir bir fiyatla piyasaya çıkacak. Biz yola çıkarken fizibilitede yüzde 7 ÖTV ile yola çıktık. Sonrasında elektrikli otomobil ithalatı artınca yüzde 60’a çıkardılar ÖTV’yi.

Ondan sonra yüzde 10’a düşürdüler. Fakat biz yüzde 10’un içinde kesin kalıyoruz. Yüzde 7 hesaplamıştık. Üç puanlık bir fazlalık var ÖTV’de ama onu çözebiliyoruz, problem değil. Türk vatandaşının ulaşabileceği bir araç düşünüyoruz”

Hesaplamalara göre aracın giriş fiyatı ‘bugünün koşullarında’ 900 bin TL’nin de altında olacak.

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler