DOLAR 18,8383 % 0.1
EURO 20,3282 % -1.12
GRAM ALTIN 1.128,47 % -2,34
ÇEYREK A. 1.845,04 % -2,34
BITCOIN 445.000 -0.524
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Vali Yazıcı: Manavgat 3-5 yıl içinde yemyeşil olacak

  ANTALYA,(DHA) – ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, 28 Temmuz 2021 Büyük Antalya Yangını Yıl Dönümü Etkinlikleri Fotoğraf Sergisi’ne katıldı. Vali …

Son Güncelleme :

29 Temmuz 2022 - 12:00

Vali Yazıcı: Manavgat 3-5 yıl içinde yemyeşil olacak

 

ANTALYA,(DHA) – ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, 28 Temmuz 2021 Büyük Antalya Yangını Yıl Dönümü Etkinlikleri Fotoğraf Sergisi’ne katıldı. Vali Yazıcı, “Manavgat’ımız yeşermeye başladı 3-5 yıl içinde yemyeşil olacak. Orman Teşkilatı’mız bir farkındalık oluşturmak ve yaşanan her şeyi tüm halkımızın görmesi için bir sergi düzenledi. Bu sergiyi tüm Antalyalıların görmesini istiyorum” dedi.

Dokumapark Sanat Galerisi’nde düzenlenen etkinliğe Vali Ersin Yazıcı, Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, İl Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan ve vatandaşlar katıldı.

BU SERGİYİ BÜTÜN ANTALYALILAR GÖRMELİ

Fotoğraf Sergisi’nde açılış konuşmasını yapan Vali Ersin Yazıcı, bir yıl önce bugün Cumhuriyet tarihinin en büyük yangınına tanık olduklarını söyledi. “Ciğerlerimiz yandı. Büyük Manavgat yangınında 60 bin hektara yakın bir alan yandı” diyen Vali Yazıcı, şunları söyledi;

“Can kayıplarımız oldu. Bir orman yandığı zaman sadece ağaçlar kül olmuyor içindeki bütün canlar da kül oluyor. Hala o hayvanların sesleri kulaklarımda ama toparlanıyoruz devletimiz güçlü, milletimiz hayırsever. Yangının ardından bu gücü ve yardımseverliği sonuna kadar hissettik. Ben tüm halkımızı ve tüm kurumları şimdiden uyarıyorum çok dikkatli olalım. Çünkü yangın ulaşılması güç bir noktada başladığında kontrol altına almak gerçekten çok zor. Yer ekiplerinin ulaşmaması halinde yangının kontrol altına alınması neredeyse mümkün değil. Gücümüz kuvvetimiz var ama esas olan böyle bir mağduriyetin başlamamış olması bunun içinde sadece dikkatli olmamız gerekiyor. Riskli alanlarda ateş sigara ve benzeri yangına sebebiyet verecek işleri yapmayacağız. Yapanları ikaz edeceğiz, gerekiyorsa kolluk kuvvetlerimize ve orman teşkilatımıza haber vereceğiz. Manavgat’ımız yeşermeye başladı 3-5 yıl içinde yemyeşil olacak. Orman Teşkilatı’mız bugün bir farkındalık oluşturmak ve yaşanan her şeyi tüm halkımızın görmesi için bir sergi düzenledi. Bu sergiyi tüm Antalyalıların görmesini istiyorum.”

KONUTLARINA KAVUŞUYORLAR

Yangında evleri yanan vatandaşların konutlarına kavuştuğunu belirten Vali Ersin Yazıcı, “Konut sahibi olmak isteyen, başvuran herkesin konutlarının teslimi başladı. Bir kısmı teslim edildi bir kısmı telsim edilmeye devam ediyor. Devletimizin gücü ve milletimizin katkılarıyla zor zamanlardan hep birlikte daha da kuvvetlenerek çıkıyoruz” dedi. Vali Yazıcı, Antalya’nın orman yangınlarında 31 Ekim’e kadar hassas bir dönem geçireceğini belirterek, “Antalya’nın hassas dönemi 31 Ekim gibi bitiyor. Bu aralar daha da dikkatli olmamız lazım” diye konuştu.

‘2 İŞÇİMİZİ ŞEHİT VERDİK’

Geçen sene yaşanan orman yangınlarını anlatan Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici “Manavgat yangınının yüzde 90’ı kontrol altına almıştık. Ancak akşam saatlerinde Akseki Kepezbeleni Mahallesi’nden çıkan yangın rüzgar ve sıcak havanın etkisiyle 1,5 saatte Manavgat’a ulaştıö dedi. İkinci gün yangında 29 bin hektar alanın kaybedildiğini aktaran Dikici, “İki yangın birleşti, üzerine Gündoğmuş yangını eklendi. Bu yangın Alanya ilçesine geçti, yangınlar birleşerek İbradı ilçesine kadar çıktı. 2 işçimizi şehit verdik, 5 vatandaşımız yangında hayatını kaybetti. Bin 200 civarında ev ve müstakil birim yandı. Binlerce hayvan telef oldu. 6 milyon metreküp ağacımız zayi oldu” diye konuştu. Dikici, hasarlar tespit edilerek, her vatandaşın zararının minimuma indirildiğini, evlerinin yapıldığını belirterek, ormancılar olarak bölgeyi yeşertmek için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından Vali Ersin Yazıcı, yangın esnasında ve sonrasında destek olan kurumlara teşekkür belgelerini takdim etti.(DHA)

FOTOĞRAFLI