Salı, Ocak 31, 2023
Ana SayfaGündemYangın sonrası yıkılan 210 eve, muvafakatname verilmedi

Yangın sonrası yıkılan 210 eve, muvafakatname verilmedi

Manavgat’ta 28 Temmuz’da başlayıp 10 gün süren Türkiye’nin en büyük orman yangın sonrasında zarar gördüğü için yıkılan evlerden 210’unun arsasında, müşterek tapu nedeniyle kardeşlerin muvafakatname vermemesi nedeniyle herhangi bir işlem yapılamıyor.

Manavgat’ta 28 Temmuz’da başlayıp 10 gün süren Türkiye’nin en büyük orman yangının ardından zarar gördüğü için yıkılan evlerden 210’unun arsasında, müşterek tapu nedeniyle inşaata başlanamadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ev yapımı için başvuru süresini 15 Kasım’a kadar uzattı. Manavgat’ta 10 günde söndürülen, 8 kişinin hayatını kaybettiği orman yangınında 75 bin hektar orman, tarım arazisi ve 2 binin üzerinde ev ile iş yeri zarar gördü. Yangından etkilenen 45 mahallede 2 bin 500 afetzedeye psikososyal destek verildi. 160 aileye konaklama için konteyner kuruldu. Çalışmalarda, bin 352’si ağır olmak üzere 2 bin 164 binanın hasar gördüğü tespit edildi.

MİRASA KONU OLAN ARSALARDA MUVAFAKATNAME SORUNU

Yangının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hasar gören binaların yıkımları gerçekleştirilirdi. Hak sahiplerinin belli olduğu binalarda inşaat çalışmaları başlarken,  müşterek tapulu ve kardeşler arası mirasa konu olan evler için hak sahiplerine diğer hissedarlardan muavafakatname getirilmesi istendi. Manavgat’ta yangında zarar gördüğü belirlenen ve yenisinin yapılması için muvafakatname beklenilen 210 evin bulunduğu belirlendi. Kardeşler arasında çeşitli sebeplerle yaşanan anlaşmazlıklar sonucunda 210 hak sahibinin muvafakatname getirememesi nedeniyle inşaat yapılması amacıyla başvuru süresi 15 Kasım’a kadar uzatıldı. Muvafakatname getirilememesi durumunda evi zarar görenler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazine arazilerine ev yaparak yangında mağdur olanların mağduriyetlerini gidereceği belirtildi.

SORUNSUZ OLAN 71 EVİN İNŞAATINA BAŞLANDI

Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol, yangın nedeniyle 1047 evin yıkımının gerçekleştiği, bir kısmınında yıkım aşamasında olduğunu söyledi. Yıkılan evlerden 870 tanesine hak sahipliği başvurusu yapıldığını belirten Erol, “Bu başvuru yapanların 321 tanesinin hak sahipliği kabul edildi.  İnşaatlar şu anda yapılmaya başlandı. 71 evin inşaatına başlanılmış durumda. En kısa sürede inşaatlar tamamlanacak. Diğer binalara da en kısa sürede başlanılacak” dedi.

15 KASIMA KADAR EK SÜRE

Burada en problemli konunun yangın sonrasında zarar gören ve yıkılan 210 binanın bulunduğu arsada miras nedeniyle hisseli müşterek tapu olduğunu belirten Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol, bunların sorunlarının çözümü için AFAD’a başvuru yaptıklarını ve 15 Kasım’a kadar ek süre aldıklarını söyledi. Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol şunları ifade etti:

“Hisseli olan, müşterek mülkiyet konusu olan 210 taşınmazın şu anda hak sahipliği konusunda diğer hissedarlardan muvafakatname alamadıkları için güçlük çekiyor. Vatandaşlarımız bu konuda hak sahipliğini getiremeyen vatandaşlarımızı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız mağdur etmeyecek. Bu durumda olan vatandaşlarımız için hazine parsellerinden yer temini yapıp, onların mağduriyetini önlemek için evleri hazine parsellerine yapacak” dedi.

‘BABAM ÖLÜNCE PAYLAŞTIK’

Manavgat’ın Aşağı Işıklar Mahallesi’nde yaşayan, 2019 yılında eşi vefat eden iki çocuk annesi Gülsüm Deveci, yangında zarar gördüğü için yıkılan evinde ablasının da hissedar göründüğü için muvafakatname alamadığını belirtti. Evinin yapıldığı tarlanın 62 dönüm olduğunu ve babasından kaldığını anlatan Deveci, “Evimizin arsası babamızdan kalan miras. Biz 11 kardeşiz. Paylaştık. Burası çok büyük, 62 dönüm yer var. Herkes yerini ölçtü, kura çektik.  Hepimize 5 bin 880 metrekare yer düştü” dedi.

‘ÇOCUKLARIM ARKAMDA AĞLAYA AĞLAYA ÇALIŞARAK BORÇLARI ÖDEDİM’

Kendilerine düşen bölümde 1998 yılında ev inşaatına başladıklarını ve ertesi sene bitererek içine girdiklerini anlatan Deveci, bu süreçte yaşadıkları zorlukları şöyle anlattı:

“Bu evi buraya yaparken çok zorlandık. Evin inşaatına başladığında eşimin marketi vardı. Marketten kazanıpta yapacağız diye uğraştık. Tam ev bitirdik, içine yerleştik, marketi de batırdık. Market batınca borçların hepsi üstümüze kaldı. Bu borcu ödemek için neler çektim. Borcu ödemek için çapaya gittim, bamya, börülce ektim. Çocuklarıma bir şey alamadım. Şu dağlarda çocuklarım arkamda ağlaya ağlaya çalışarak borçları ödedim. Borçları biraz ödedim, toparlandım. Ziraat Odası’nda 500 tane üzüm bağı asma fidesi ve 150 tane zeytin ağacı aldım bahçeye diktim. Bahçeye ektiklerimle geçimimi sağlamaya çalıştım. Çocuklarımı ben bu üzüm bağı ve zeytin ağaçlarıyla okuttum. Bir tanesi İzmir’de 9 Eylül Üniversitesini bitirdi. Küçüğü halâ Akdeniz Üniversitesi’nde hala okutuyorum.”

‘ENİŞTEM BENİM DAİREME İTİRAZ EDİP, ABLAMI HAK SAHİBİ GÖSTERMİŞ’

Yangının bir afet gibi üzerlerine çöktüğünü ve canlarını zor kurtardıklarını anlatan Gülsüm Deveci, yangının ardından evinin yıkıldığını, yenisinin yapılması için dilekçe verdiğinde ablasının da kendi dairesinde hakkı olduğunu öğrendiğinde şaşırdığını anlattı. Kardeşleri arasında mal paylaşımı yapıldıktan sonra herkesin kendi yerine baktığını söyleyen Gülsüm Deveci; “Biz burayı kardeşlerimle paylaştıktan sonra herkes yerine ağacını ekti, yerine bakıp edip dururdu. Birbirimize bir şey dediğimiz yoktu. Allah bunu da gösterecekmiş bize. Burada bile oturmayan, Hatıplar Mahallesi’nde oturan ablamın eşi yangın sonrasında  ‘benimde hakkım var’ diye itiraz ederek; benim evimde hak sahipliğine katılmış. Benim evim 2 katlıydı. Üst kat büyük oğlumundu alt kat benimdi. Benim şimdi tek kat ev sahipliği çıkmış bana ama o bir dairenin içerisine ablamı da katmışlar. Ablamla birlikte şimdi bir dairede ikimiz oturacağız. Nasıl olacak bu iş, ben hiç anlayamadım. Böyle şey olur mu?” dedi. Evini yapmak için ablası imza vermediğinden herhangi bir işlem yapılamadığını anlatan Gülsüm Deveci, “Ben buralarda tırnaklarımla kazıyarak, binbir güçlükle o evi yaptırmıştım. Şimdi böyle bir durum var. Muhtarımız uğraşıyor ama bir çözüm bulamadık henüz. Yetkililerden yardım bekliyorum” dedi.

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler