Salı, Ocak 31, 2023
Ana SayfaAsayişZeytin ağaçları yangında zarar gördü

Zeytin ağaçları yangında zarar gördü

Antalya’nın Manavgat ilçesi Uzunlar Mahallesinde tarım arazisinde başlayan yangın, kısa sürede söndürüldü.  Yangında çok sayıda zeytin ağacı ve Frenk İnciri zarar görürken, zeytinlik sahibi Mehmet Şahin, “Bu zeytinlerin can suyunu sırtımızda bidonlar içerisinde su getirmek suretiyle verdik. Bu kadar emeğimiz heba oldu” dedi.

Manavgat’a bağlı Uzunlar Mahallesi Eşekçiler mevkiinde dün saat 13:00 sıralarında zeytin ağaçlarının bulunduğu tarım arazisinde yangın çıktı. Muz seralarının bitişiğinde kuru ot ve çalılardan başladığı değerlendirilen yangın, Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından ormanlık alana sıçramadan kontrol altına alınarak söndürüldü. Rüzgarın ters yönde esmesi çok sayıda muz serasının yangından etkilenmesini önlerken, 100’den fazla zeytin ağacı yandı.

SIRTIMIZDA BİDON TAŞIYARAK SULADIK

Zeytin bahçesi Mehmet Şahin isimli vatandaş, 15 yıl önce zeytin ağaçlarını ekerken bölgede su olmadığını anlatırken “Bu ağaçları ektiğimizde burada imkanlar çok kısıtlıydı, su yoktu. Ağaçların cansuyunu sırtımızda bidon bidon getirerek suladık. 15 yıl sonra maalesef böyle bir yangınla emeğimiz heba oldu. En kötüsü ise zeytinlerin toplanmasına kısa bir süre kala böyle bir olayın yaşanması” dedi.

BÜTÜN ZEYTİNLER ETKİLENDİ

Yanan ağaçlardan haricinde, bahçede bulunan bütün ağaçların bu yangından bir şekilde etkilendiğini söyleyen Şahin, “Sadece yanan zeytinler değil, diğer ağaçlardaki zeytinlerde yangından etkilendi. Bu zeytinlerin büyük çoğunluğu da kavrulmuş halde. Artık bunlardan bir şey beklemek imkansız” dedi.

KAYNAKTAN ÇIKMIŞ OLABİLİR

Yangının yeni yapılmakta olan muz serasının bitişiğinden başladığını belirten yetkililer ise serada işçiler tarafından kaynak işlemi yapıldığını, kaynaktan sıçrayan kıvılcımların kuru ot ve çalıları tutuşturmuş olabileceğini söyledi.

Jandarma, Antalya Büyükşehir itfaiyesi ve orman işletme müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan incelemelerin ardından serada çalışan 4 işçi ifadelerine başvurulmak üzere jandarma karakoluna götürüldü. İşçiler ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

yenişehir escort

grafik tasarım programı satın al

POPÜLER HABERLER

Son dakika haberler